ב-20 שנה האחרונות, חלה מגמה משמעותית בעלייתה של המוזיקה הדתית-יהודית בארץ. מוזיקה אשר מדברת על יהדות, על אלוהים והקשר והחיבור בין האדם לאלוהים. שירים מפורסמים של מוזיקאים דתיים מושמעים מדי יום בתחנות הרדיו הכי מובילות בארץ, מרדיו דרום עד לגלגלצ.

עמיר בניון

               שירים אלו אמנם מדברת על דת, אך היא אינה פונה רק לקהל הדתי, אלא לכלל האוכלוסייה הישראלית. ניתן לראות בהופעות של עמיר בניון, למשל, המון קהל שהוא לא בהכרח דתי. ישנם מאזינים מסורתיים ואפילו חילוניים, קשת רחבה של מאזינים. ומדוע זה כך? ובכן, מכיוון שרוב האוכלוסייה בארץ היא יהודית, זה בדיו מה שמלכד ומייחד אותנו. היהדות. עברית, שהיא שפתנו המדוברת הארץ אשר מושמעת בצורה רהוטה בשירים אלו, והעובדה שהיהדות היא ההיסטוריה שלנו, הסיבה שקיבלנו מדינה משלנו לאחר רדיפות ורציחת העם היהודי ברחבי אירופה. היהדות זה מה שמלכד אותנו ומייחד אותנו. רובנו דוברים אותה שפה אשר ייחודית רק לנו, להבדיל מאנגלית שהיא שפה בין-לאומית. מנהגים וחגים שרק אנו חוגגים.

               אך המוזיקה הדתית לא הייתה תמיד כזאת פופולארית בארץ. שאנחנו חוזרים לשמוע את השירים הישראליים עם קום המדינה, השירים דיברו על בניית הארץ, הזיקה למדינה, אך לא היו בהם סממנים דתיים. "ארץ ישראל שלי" מאת דתיה בן דור דיבר על בנייתה של הארץ ופריחתה. יש לנו ארץ, יש לנו בית, יש לנו כביש ויש לנו גשר בארץ ישראל, אך אין שורה אחת בשיר אשר אומרת "יש לנו תורה".

               אז כיצד הגיעה המוזיקה הדתית-יהודית למיינסטרים? כיצד היא תפסה תאוצה? ובכן, יש לכך כמה סיבות. בין השנים 1982-1971 התקיים "פסטיבל הזמר המזרחי" אשר היה תחרות של שירים עבריים מהז'אנר המזרחי. במסגרת הפסטיבל, הוצגו לחנים מקוריים שהולבשו על פסוקים או על היגדים ממקורות המסורת היהודית. סביב פסטיבל זה נוצרו לא מעט להיטים חסידיים, לדוגמה השיר "אדון עולם" אותו הלחין עוזי חיטמן. פוליטיקה לוקחת חלק גדול מצמיחתה של המוזיקה הדתית; הופעתה של מפלגת ש"ס בשנות ה-80, תנועות ההתנחלויות שהוקמו בארץ ואף סוגיית השאלה גיוס חרדים לצה"ל.

עוזי חיטמן

               אחת מהסיבות לכך שלקח זמן למוזיקה הדתית-יהודית להגיע למעמד של פופולאריות היא הבידול בין הקהילה החרדית לקהילה היהודית. אותם זמרים חרדים לא הסכימו להופיע בפני נשים, בשל אמונתם הדתית. כיום אנחנו רואים כיצד זמרים דתיים מצליחים להשתלב בכלל החברה בארץ, מה שהרחיב את הפופולריות של מוזיקה זאת בקרב כלל האוכלוסייה הישראלית.