פסטיבל התמר מואשם בהדרת דתיים


סוכה הנבנתה במהלך הפסטיבל (צילום: בית-חב"ד ים המלח-מצדה)

"במקום אחר היו קוראים להם אנטישמים" טען ח"כ איתמר בן גביר

כמיטב המסורת, בחג סוכות לפני שבועיים לקראת סוף ספטמבר, נערך פסטיבל הזמר העברי והלועזי פסטיבל התמר במצדה. ואולם, האשמות חמורות נגד הפסטיבל עלו בטענות כי לא נתנו לבית חב"ד המקומי בראשות הרב שמעון אלהרר להקים סוכה בפסטיבל. האשמות אשר צריכות לקבל במה בקרב הציבור הישראלי.

          לפי בית חב"ד, אלהרר ביקש להקים סוכה בפסטיבל לשומרי המסורת כפי שעשו בעבר בשנים קודמות. מאחר ובפסטיבל בן חמשת הימים הופיעו זמרים בעלי קהל דתי ומסורתי כמו חנן בן ארי, עומר אדם, עמיר בניון וברי סחרוף, כך רצה אלהרר שיהיה לקהל הדתי והמסורתי מקום שבו יוכלו לאכול בזמן המופעים בהתאם לאמונתם. אך פסטיבל התמר הציב מספר מכשולים בפני אלהרר.

          לפי אלהרר, מארגני הפסטיבל אמרו לו ראשית כי הסוכה פוגעת באיכות הסביבה, לאחר מכן נאמר לו כי היא אינה מתאימה לאירוע ולבסוף נאמר לו כי אין לכך את אישורי הבטיחות הנדרשים.

          ח"כ איתמר בן גביר ממפלגת ציונות דתית הגיב על מקרה זה בחשבון הטוויטר שלו ומתח ביקורת חריפה למארגני הפסטיבל. "מארגני פסטיבל התמר שנהנה מתקציבים ציבוריים צריכים להתבייש" כתב בן גביר, "הם מונעים מאנשי חב"ד לפעול וכן מונעים מאנשים שרוצים לקיים את מצוות חג הסוכות להשתמש בסוכה".

תגובתו של השדר והעיתונאי מנדי ריזל

כמו כן, עיתון "ישראל היום" דיווח כי למרות הבטחת המועצה להקמת שתי סוכות חב"ד, אחת בחוף ואחת בעין בוקק, הוקמה רק סוכה אחד במתחם האומנם, אשר לא הייתה נגישה לציבור. מארגני פסטיבל התמר מסרו בתגובה לעיתון היום: ""אנו פועלים על פי רישוי והיתרים כשלנגד עינינו ביטחון הקהל על פי חוק. סוכה עבור 6,000 באי פסטיבל לא אושרה על ידי הגורמים המורשים".

פרס אקו"ם בתואר מחבר השנה יוענק לחנן בן ארי

הישג מרשים נוסף לאחד מהזמרים המובילים בארץ

חנן בן ארי (צילום: אוליביה פיטוסי\פלאש 90)

ב-20/7 הודיעו אקו"ם (אגודת קומפוזיטורים, ומחברים ומו"לים) על הזוכים השנתיים בפרס אקו"ם, וביניהם האומן חנן בן ארי, אשר לו יוענק פרס על שם יוסי בנאי על הישג השנה. על בן ארי נאמר כי "לפעמים זה נדמה כאילן חנן בן ארי היה כאן מאז ומתמיד. עד כדי כך היצירה שלו נטמעה בפסקול היומיומי, והפכה להיות מראה צלולה ומדויקת לישראליות שלנו". את הפרס יקבל בן ארי ביום שלישי הקרוב (24/8), ביחד עם אמנים רבים, שביניהם: אתי אנקרי ומירית שם אור שלהן יוענקו פרס על מפעל חיים, נגה ארז ועדן חסון.

               בן ארי בן ה-33, כיום מתגורר בפרדס חנה-כרכור ביחד עם אשתו הדסה ביחד עם ששת ילדיהם, נהפך בשנים האחרונות להיות בין הזמרים המובילים בארץ, והקולות הבולטים בעולם המוזיקה היהודית. בן ארי נולד והתחנך בבית דתי והחל ליצור בנעוריו, החל מגיל 13, ואף פרסם את שיריו באתר האינטרנט "ביכורים".

               רק בשנה שנה שעברה, להיטו "אם תרצי" זכה בתואר השיר המושמע ביותר לשנת 2020. זהו לא הפרס האקו"ם הראשון שיקבל בן ארי, שכן ב-2017 זכה השיר "ויקיפדיה" לשיר השנה, שאותו כתב ביחד עם קרן פלס. בין יתר הישגיו של בן ארי, אלבום הבכורה שלו "איזון" שיצא לאור בפברואר 2016 הגיע למעמד אלבום זהב.

השיר המושמע ביותר לשנת 2020: "אם תרצי"

בן ארי פותח את השבוע ברגל ימין, כאשר ישתתף היום בערב בתוכנית הראליטי "הכוכב הבא" שם עשרת מתמודדים יבצעו שירים שאותם ביצע וכתב בן ארי, וכן בן ארי בעצמו ייעץ למתמודדים.

ישי ריבו בדרך להופיע בארה"ב

הזמר המצליח בסבב הופעות קרוב באמריקה בצל הקורונה

ישי ריבו, נלקח מתוך רדיו גאלה

הזמר ישי ריבו יטוס השבוע לארה"ב לסבב הופעות, עם המופע שלו הוא קורא "אלול תשע"ט". נראה שאף על פי ההגבלות של הקורונה, הביקוש לישי ריבו הוא רב, שכן הכרטיסים למופע שלו בניו יורק ביום שלישי (26/8) כבר אזלו. שלושה ימים לאחר מכן, ריבו יופיע בשיקגו באולם "The New Arie Crown".

               אולם הנסיעה עלולה לעורר תמיהה בקרב הציבור הישראלי בשל העיתוי, בדומה לנסיעתה של שרת התחבורה מרב מיכאלי אשר טסה לחו"ל ביום שישי האחרון (19/8) כדי להצטרף לבן זוגה לחופשה פרטית וספגה ביקורת על העיתוי בו בחרה לצאת כנציגת ציבור. כאמור, חדשות לבקרים מזכירים לציבור הישראלי ואף מתריעים מפני טיסות לחו"ל אשר עלולות להוביל להדבקה ולסכן את הציבור הישראלי בחזרתם של הנופשים ארצה. עם זאת, יש לציין כי ההופעות של ריבו בארה"ב ייערכו לפי כללי הבטיחות שמכתיבה ההתמודדות מול הקורונה וכן הופעתיו בחודש הבא בקיסריה יתקיימו בהתאם להנחיות ה"תו הירוק", והכניסה תתאפשר למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית בהצגת אישור תו ירוק בתוקף.

               ריבו הוא בין הזמרים מעוטרי פרסים בתחום הזמר היהודי, בין הישגיו ניתן למנות את זכייתו בפרס אקו"ם לשנת 2012 על כתיבת והלחנת השיר "כבתחילה". כמו כן, ריבו בעל שלושה אלבומי זהב: אלבומו הראשון "תוכו רצוף אהבה", אלבומו השני "פחד גבהים" ואלבומו "אלול תשע"ט" אותו הוציא ב-2019 ויופיע בארה"ב וכן בקיסריה בחודש ספטמבר. ב-24 בנובמבר 2019, ריבו הוציא את הדואט "נחכה לך" ביחד עם נתן גושן שזכה להצלחה רבה במצעדי הפזמונים.