ניצוץ יהודי: משה קליין משיק אלבום חדש

משה קליין (צילום: יהודה ארגמן, יניב יצחק)

הכוכב העולה בהמשך קריירה מבטיחה

במוצאי השבת האחרונים, השיק הזמר משה קליין את אלבומו הראשון "ניצוץ יהודי". במופע ההשקה, הגיעו מגוון יוצרים לחלוק כבוד עם קליין, ביניהם חיים ישראל, פיני איינהורן, נמואל ואברהם משה אברהמס.

          קליין, זמר חתונות חסידי, החל את קריירת המוזיקה שלו עוד בנעוריו. בחמש השנים האחרונות, קליין צמח בתוך עולם הזמר היהודי והפך לאחד הכוכבים המבטיחים. קליין אף השתתף בתחרות "הקול הבא" בהיותו בן 21 ואף הגיע למקום שלישי.

          קליין אף לא הסס להראות צדדים אחרים בכישרונו המוזיקלי ואף הוציא שיר במזרחית "היום כשאני עובד כל יום ב"ה ויש לי את הקהל שלי שאני מחובר איתו בקשר נפשי ואפילו מזהה אותם באירועים, לא פחדתי" אמר קליין בראיון בתחילת השנה המבקר. "לפני שלוש שנים לא הייתי מעז, הייתי מפחד. אבל היום ב"ה זה התקבל באהדה גדולה".

          אחד משיריו היופיעו באלבומו החדש, "תאיר את דרכי", תוכלו לשמוע כאן ולצפות בעוד מגוון שיריו אותם מעלה לערוץ הרשמי שלו ביוטיוב

בשבוע הבא: המוזיקה היהודית מגיעה לאמריקה

לא רק ז'אנר פופולארי בישראל


אברהם פריד וישי לפידות בהופעה משנה שעברה (צילום: Flowmotion)

ביום ראשון הקרוב, הארגון 'תן יד' ישיק את האירוע השנתי שלו "TENATHON" בניו יורק. האירוע הוכיח את עצמו כהצלחה, אשר בהופעתו של הזמר אברהם פריד והתזמורת הפילהרמונית הגיעו 600 אלף צופים, מה שמראה כי למוזיקה היהודית יש ביקוש רב לא רק בארץ אשר הפך בשנים האחרונות לז'אנר המוביל בעולם המוסיקה, אלא גם מחוץ לגבולות ישראל.

          בהופעה אשר כבשה שנה שעברה את ארצות הברית, ביצע פריד את ביצועיו הקלאסיים משנות ה-70 וה-80, ואף השתתף הזמר הצעיר שולם לעמער לפריד לביצוע דואט לשיר "נפשי", אלי מרקוס ביצע את הלהיט שלו "מזל טוב", ומנחה הערב צ'רלי הררי שיתף סיפורים מרגשים על מצוות הכנסת כלה לצד הרבנים מענדל דוכמן וחיים מינץ.

          אך אתם לא צריכים להסתמך רק על המילה שלנו. במהלך המופע אשתקד, חבר לפריד אחד מהמזמרים הידועים מעולם הזמר היהודי ישי לפידות. שניהם ביצעו את השיר "עלה קטן", אשר אותו כתב פריד והלחין לפידות.

צפו: ישי ריבו מפתיע את אברהם פריד בדואט משותף


אברהם פריד במהלך הופעה (צילום: מאיר אלפסי)

כך הופתעו פריד והקהל

ביום שלישי האחרון (5/10), אברהם פריד הופיע מול בחורי ישיבות בירושלים לרגל חגיגת 40 שנה לקריירה מצליחה. אך איך אומרים? אין חגיגה בלי עוגה, או במקרה הזה: הפתעה.

            במהלך שביצע את שירו "נפשי", עלה משום מקום לבמה הזמר ישי לפידות והפתיע את כל הנוכחים באולם וגם את פריד עצמו. השניים, ללא חזרות קודמות, ביצעו את שירו של פריד ביחד. ריבו, אחד הזמרים המובילים בארץ, לא רק בז'אנר המוזיקה היהודית, הוציא את אלבומו הראשון בשנת 2014 "תוכו רצוף אהבה", אשר זכה בתואר "אלבום זהב" לאחר מכירת 15 אלף עותקים. בין הישגיו הרבים של ריבו, הנשוי ואב לשלושה ילדים, הינם זכייה בפרס החינוך לתרבות היהודית וזכייה במצעדים השנתיים של רדיו גלי ישראל ורדיו קול חי.

            אז כיצד הגיב פריד להפתעה? ובכן, אתם מוזמנים לצפות, ואולי חשוב יותר, לשמוע בעצמכם

"המוזיקה היהודית נמצאת בשיא שלה"- עליית המוזיקה היהודית למיינסטרים.

מה קרה ב20 שנים האחרונות? איך הפכה המוזיקה היהודית לאחד הז'אנרים הפופולריים בישראל?

פרופ' מוטי רגב

מה היא המוזיקה היהודית? מוזיקה שבה יש צלילים הנחשבים לדתיים, או מלל, פזמון ועיבוד שמנסים להלביש לו קונוטציה דתית. בנוגע להבדל בין המוזיקה היהודית למוזיקה רוחנית אמר פרופ' מוטי רגב, סוציולוג ופרופסור במחלקה לסוציולוגיה, מדע המדינה ותקשורת באוניברסיטה הפתוחה: " במוזיקה יהודית אתה מדבר על דתית-יהודית, אתה מדבר על אנשים שהרבה פעמים חובשי כיפה אולי בהופעות או קהל דתי שמוכן לקבל אותם למרות כל מני מגבלות של הלכה, לעומת במוזיקה רוחנית המוזיקה היא דתית אך מאוד כוללנית, לאו דווקא יהודית, משהו אוניברסלי, אשר יכול לדבר לדתות שהם לא רק יהדות".

בעבר, המוזיקה היהודית נקראה מוזיקה חסידית, הז'אנר היה מתוחם למשהו מאוד ספציפי, מוזיקה שמבוצעת על ידי דתיים, חסידיים ומושמעת בקרב הקהילה הדתית, חסידית בלבד, מוזיקה שנצמדת למקורות ללא יצירה חופשית. המוזיקה החסידית הייתה למעשה הלחנה של המקורות לשירים. הבולטים במוזיקה החסידית הם אברהם פריד ומרדכי ורדיגר.

ניסים ליאון, פרופסור וחבר במחלקה לסוצויולוגיה ואנתרפולוגיה באוניברסיטת בר אילן, מתמקד במחקריו בהתפתחויות הדתיות, האתניות והמעמדיות באורתודוקסיה הישראלית בת-זמננו מצביע על נקודה ספציפית בה החל השינוי: "השינוי מתרחש בסוף שנות ה-80, תחילת שנות ה-90, כשמי שנכנסים למוזיקה הזאת אלו מבצעים שמפסיקים ללכת אל המקורות, ומתחילים ליצור יצירות עצמאיות, וגם מכניסים איתם סגנונות מוזיקליים חדשים. יש יותר קשר לרוק, יותר קשר למוזיקת עולם, פתאום למשל יש רגע שבו מבינים אולי המוזיקה הזאת היא חלק ממוזיקת עולם. נכנסים לתוך התמונה חוזרים בתשובה, ומביאים איתם משהו מהעולם שממנו הגיעו. בהתחלה חלקים נטמעים בתוך המוזיקה החסידית, אבל באיזה שלב מופיעים שחקנים שמביאים את העולם המוזיקלי שאיתו הם גדלו ועזבו, אך עכשיו הם מביאים אותו לתוך עולם המוזיקה. אך כל מה שנאמר עד עכשיו היה שייך לשוליים, והדמות המרכזית שמראה זאת הוא שלמה קרליבך ז"ל".

פרופ' ניסים ליאון

"גם דרך ההופעה מקבלת איזשהו שינוי. שולי רנד למשל בדיסק הראשון שלו כתב שירים, זאת אומרת הוא לא נצמד למקורות אלא כתב שירים מקוריים שלו. המוזיקה שלו זה הדבר שהכי קרוב לשירה, הוא מחבר בין מוזיקה לשירה שזה דבר שלא היה לפני כן במוזיקה החסידית. הטקסט הופך להיות משמעותי, עם מסר". מוסר ליאון.

השינוי הזה בא לידי ביטוי בכך שהמוזיקה החסידית הופכת ממוזיקת חתונות, בידור, הקפצת הקהל למוזיקה שמבקשת לעצמה עמדה של אומנות. זה השינוי הגדול, זה גם הרגע שבו כבר לא מדברים על מוזיקה חסידית או דתית אלא על מוזיקה יהודית. המושג "יהודי" הוא מושג מחייב, הוא גם רחב אבל בעיקר מחייב לא רק בצליל, בפונקציות הדתיות אלא גם במרכיב האומנותי. המוזיקה הזו הופכת להיות תעשייה מוזיקלית, עם כלכלה, עם צדדים אפלים, צדדים מוארים כמו למלא את קיסריה, פופולריות גדולה- המוזיקה היהודית נמצאת בשיא שלה.

היכן הזמר היהודי באורוויזיון?

ישראל משתתפת באירוויזיון עשורי שנים, זמרים יהודים-דתיים לא ביניהם

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא תמונה4.jpg
זוכת האירוויזיון הישראלית האחרונה נטע ברזילי ב-2018. צילום: רויטרס

7 באפריל 1973, לוקסמבורג, עלתה הזמרת עטורת הפרסים אילנית לבמה וביצעה את השיר "אי שם" ובכך נהפכה לישראלית הראשונה לייצג את מדינתנו באירוויזיון. אילנית סיימה במקום הרביעי המכובד עם 97 ניקוד. משנות השבעים ועד היום, ישראל השתתפה באירוויזיון 43 פעמים וזכתה ארבע פעמים על-ידי יזהר כהן ולהקת אלף-בית, חלב ודבש עם הסולנית גלי עטרי, דנה אינטרנשיונל ונטע ברזילי, בסדר זה. אך מבין כל 43 פעמים אלו לא השתתפו אף זמרים השרים שירים יהודים.

               מאז עליית הזמר היהודי למיינסטרים, נהפך הז'אנר לבין המובילים בארץ. זמרים כמו חנן בן-ארי, ישי ריבו ועמיר בניון נהפכו לבין הזמרים המפורסמים בישראל, לא רק בעולם המוזיקה היהודי. ניתן לראות אפילו בהופעות שלהם שלא רק קהל דתי נהנה מהמוזיקה שלהם, ניתן לראות קשת רחבה של מאזינים, מחילוניים עד לדתיים. אז עם כל הפופולאריות שהמוזיקה היהודית צברה, עולה השאלה היכן הזמר היהודי באירוויזיון.

               מרבית מן ההופעות המוזיקליות באירוויזיון בעלי זיקה לפופ. הם צבעוניים, קופצניים ומודרניים. כך ראינו את ברזילי אשר הופיעה ב-2018 עם "לופר" על בימת ליסבון, פורטוגל שביצעה את השיר "Toy" שאיתו זכתה. יהיה זאת טעות לחשוב ששירים יהודיים אינם צבעונים, בעלי מקצב מהיר ואף מודרניים. הרב שלמה קרליבך עצמו הטמיע את העולם הטכנו לתוך הזמר החסידי, ולא סתם כונה "הרבי המרקד".

בשנים האחרונות, זמרים וזמרות אשר רוצים להשתתף באירוויזיון צריכים לזכות בתחרויות ראליטי. עד לאחרונה זה היה "הכוכב הבא", ולאחרונה, הודיעו שהשיר הישראלי שייצג אותנו באירוויזיון ייבחר בגמר "אקס פקטור". בתחרויות אלו כן מופיעים זמרים מהז'אנר היהודי אך הם מעטים מאוד לעומת שאר המתמודדים. בשנת 2016, ביצע הזמר מאיר גרין גרסה חרדית לשיר "Golden Boy" אשר אתו עבר את האודישן, אך זאת הייתה הפעם האחרונה שראו אותו במסגרת תכנית זאת, אשר הגיע לשלב האודישן האינטימי, היה בין המתמודדים שביצועיהם לא שודרו בטלוויזיה.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא תמונה5.jpg

עם כן, אף על פי שהשירה היהודית נהפכה לבין הז'אנרים המובילים בארץ, יש תחושה של פספוס כאשר לא מביאים את המוזיקה הזאת למעמד בינלאומי. עם קרליבך הצליח לגרום לעליית המוזיקה החסידית בשנות השישים בניו יורק, אין סיבה שלא יקרה כך גם עם הזמר היהודי.