"המוזיקה היהודית גורמת לי להרגיש בבית, ומעוררת אצלי רגש יהודי בן אלפי שנים"

עומר בן רובי, אחד ממקדמיה הגדולים ביותר של המוזיקה היהודית-דתית, בראיון בלעדי

למגיש התוכנית "ארון השירים היהודי", עומר בן רובי יש תשוקה בוערת למוזיקה יהודית. זו האהבה שלו, מילים שלו. "זו מוזיקה, ששואבת השראה מארון הספרים היהודי, מהמקרא, מעולמות של תפילה, קבלה, וחסידות. מצד אחד היא אמונית, ומצד שני יכולה להיות רק תרבותית. לעתים, אלה הם טקסטים מהמקורות, ולעתים יצירה אישית מובהקת, שהמוטיב היהודי בולט בה. המוזיקה הזו גורמת לי להרגיש בבית, ומעוררת אצלי רגש יהודי קדום. אנחנו עוד חוליה בשרשרת תרבותית, וזו תחושה חזקה ומטלטלת בשבילי".

דומה שבן רובי, בן 44 מיפו, נשוי ואב לשתיים, סימן וי על כל התחנות ההכרחיות בקריירת הרדיו שלו. הוא נולד בבת ים וגדל ברעננה, שירת במחנה ככתב צבאי, המשיך לגלי צה"ל, שם השתלב כעורך חדשות ובסופו של דבר גם כראש מערכת החדשות, ועבר לנהל את רשת ב' בקול ישראל. משהוקם התאגיד, מונה לנהל את "כאן ב'". במקביל לתהליך ההתחזקות האמוני שלו, החל לערוך ולהגיש תוכניות מוזיקה בכאן ג', וגם בכאן מורשת. השנה הפכה התוכנית הכי מזוהה איתו, "ארון השירים היהודי" למפגש טלוויזיוני שבועי בכאן 11.

ב"ארון" הוא פוגש מדי שבוע מוזיקאים מהז'אנר האמוני, לשיחה אישית. האורח בוחר חמישה טקסטים יהודים ויקיימו שיח מאיר עיניים בסוגיות הנבחרות. התוכנית שואפת להציג את החיבור השורשי של כל אחד מאיתנו למקום ולהיסטוריה המשותפים לנו.

על התוכנית הוא מספר : "התוכנית שמה בקדמת הבמה את השילוב התרבותי המופלא בין ארון הספרים היהודי לבין ארון הספרים הישראלי, ובוחנת איך כל אחד מהם משפיע על השני, וכיצד הם חיים יחד בישראל של המאה ה-21. הדרך שבה בחרנו לעשות זאת היא באמצעות מסע בין טקסטים ומקורות השראה יהודיים וישראליים של אמנים מובילים, נשים וגברים, דתיים, חילוניים ומסורתיים. וכך, מישי ריבו ועד מוקי, ממירי מסיקה וירדנה ארזי ועד אברהם טל, יונתן רזאל, קובי אוז ועוד  – אנחנו מעצבים יחד את הישראליות התרבותית החדשה, ששואבת מהמקורות היהודיים, פתוחה לעולם הגדול ומקדשת מילים, מנגינות ורעיונות".

הרצון של בן רובי היה שיהיה לתרבות היהודית קול במוזיקה הפופולרית הישראלית. האם זה קרה? כן. זמרים ישראלים בין המצליחים ביותר כמו ישי ריבו וחנן בן־ארי באים מתוך התחום הזה. זמרים שלא מגיעים משם, כמו עומר אדם שבא מפופ, עושה שירים עם השראה יהודית. שבט הבנאים, מחלוצי החיבור, נושאים אליהם עיניים והם מאוד מצליחים.

עם ההצלחה של המוזיקה הדתית-יהודית בשנים האחרונות, בן רובי מסביר שיש מספר סיבות לעלייתה של המוזיקה למיינסטרים: " ישראלים מחפשים זהות ושורש, תרבות המערב לא מספיקה עוד", אומר בן רובי. "קם דור שלא מפחד מטקסטים דתיים. כניסתם לתעשייה של אנשי מדיה חדשים, עם טעמים ורקעים מגוונים, תרמה אף היא. ובכלל המוזיקה הזו מייצגת את הזרם המרכזי של הישראליות המסורתית החדשה, שתמיד הייתה קיימת בשטח, אבל נוכחת היום ויותר בלב הציבוריות הישראלית".