היכן הזמר היהודי באירוויזיון?

זוכת האירוויזיון הישראלית האחרונה נטע ברזילי ב-2018. צילום: רויטרס

7 באפריל 1973, לוקסמבורג, עלתה הזמרת עטורת הפרסים אילנית לבמה וביצעה את השיר "אי שם" ובכך נהפכה לישראלית הראשונה לייצג את מדינתנו באירוויזיון. אילנית סיימה במקום הרביעי המכובד עם 97 ניקוד. משנות השבעים ועד היום, ישראל השתתפה באירוויזיון 43 פעמים וזכתה ארבע פעמים על-ידי יזהר כהן ולהקת אלף-בית, חלב ודבש עם הסולנית גלי עטרי, דנה אינטרנשיונל ונטע ברזילי, בסדר זה. אך מבין כל 43 פעמים אלו לא השתתפו אף זמרים השרים שירים יהודים.

               מאז עליית הזמר היהודי למיינסטרים, נהפך הז'אנר לבין המובילים בארץ. זמרים כמו חנן בן-ארי, ישי ריבו ועמיר בניון נהפכו לבין הזמרים המפורסמים בישראל, לא רק בעולם המוזיקה היהודי. ניתן לראות אפילו בהופעות שלהם שלא רק קהל דתי נהנה מהמוזיקה שלהם, ניתן לראות קשת רחבה של מאזינים, מחילוניים עד לדתיים. אז עם כל הפופולאריות שהמוזיקה היהודית צברה, עולה השאלה היכן הזמר היהודי באירוויזיון.

               מרבית מן ההופעות המוזיקליות באירוויזיון בעלי זיקה לפופ. הם צבעוניים, קופצניים ומודרניים. כך ראינו את ברזילי אשר הופיעה ב-2018 עם "לופר" על בימת ליסבון, פורטוגל שביצעה את השיר "Toy" שאיתו זכתה. יהיה זאת טעות לחשוב ששירים יהודיים אינם צבעונים, בעלי מקצב מהיר ואף מודרניים. הרב שלמה קרליבך עצמו הטמיע את העולם הטכנו לתוך הזמר החסידי, ולא סתם כונה "הרבי המרקד".

בשנים האחרונות, זמרים וזמרות אשר רוצים להשתתף באירוויזיון צריכים לזכות בתחרויות ראליטי. עד לאחרונה זה היה "הכוכב הבא", ולאחרונה, הודיעו שהשיר הישראלי שייצג אותנו באירוויזיון ייבחר בגמר "אקס פקטור". בתחרויות אלו כן מופיעים זמרים מהז'אנר היהודי אך הם מעטים מאוד לעומת שאר המתמודדים. בשנת 2016, ביצע הזמר מאיר גרין גרסה חרדית לשיר "Golden Boy" אשר אתו עבר את האודישן, אך זאת הייתה הפעם האחרונה שראו אותו במסגרת תכנית זאת, אשר הגיע לשלב האודישן האינטימי, היה בין המתמודדים שביצועיהם לא שודרו בטלוויזיה.

עם כן, אף על פי שהשירה היהודית נהפכה לבין הז'אנרים המובילים בארץ, יש תחושה של פספוס כאשר לא מביאים את המוזיקה הזאת למעמד בינלאומי. עם קרליבך הצליח לגרום לעליית המוזיקה החסידית בשנות השישים בניו יורק, אין סיבה שלא יקרה כך גם עם הזמר היהודי.